Szóste miejsce Bombardiera

W miniony weekend młodzi zawodnicy BOMBARDIERA z rocznika 2000 rywalizowali w XX Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Prezydenta RP kadetów (rocz. ’99) w Stargardzie Szczecińskim. Na osiem ekip, nasz zespół został ostatecznie sklasyfikowany na szóstym miejscu.
Cały turniej był ważnym wydarzeniem oraz sprawdzianem z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze to fakt zbliżających się wielkimi krokami derbów Szczecina z UKS Trójką. Po drugie to debiut w roli pierwszego trenera dotychczasowego asystenta, Pawła Kulczyckiego. Na wszystkie pięć spotkań główny trener BOMBARDIERA Czesław Daś wcielił się w rolę asystenta. Tym samym dla 26-letniego Kulczyckiego była to wyczekiwana szansa na poprowadzenie zespołu w warunkach meczowych.
Łącznie rozegraliśmy pięć spotkań. Oto krótki opis każdego z nich.

MOS Stargard – BOMBARDIER 54:19

Pierwszy, a zarazem najtrudniejszy sprawdzian przypadł na mecz z kadetami MOS-u, którzy byli jednym z faworytów do zwycięstwa w całym turnieju. Zdecydowana przewaga warunków fizycznych nie pozwoliła naszym zawodnikom na przeciwstawnie się przeciwnikowi. Mimo tej przewagi, w trzeciej kwarcie nasi koszykarze wspięli się na wyżyny swoich umiejętności i ostatecznie wygrali tę kwartę jednym oczkiem.
Jak się później okazało stargardzianie ostatecznie w całym turnieju zajęli trzecie miejsce.

BOMBARDIER – UKS JEDYNKA Kościan 34:36

Mimo nieznacznej porażki z kadetami z Kościana był to najlepszy mecz naszego zespołu. Agresywnie broniący na całym boisku BOMBARDIERZY siali popłoch w szeregach przeciwnika. Zanim zawodnicy z Kościana zorientowali co się dzieje na boisku, to BOMBARDIER uzyskał kilkupunktową przewagę. W drugiej połowie gra się wyrównała, a z czasem nieznaczną przewagę uzyskali przeciwnicy. Mimo wszystko do ostatniej sekundy trwała zażarta walka o zwycięstwo. Na dzisięć sekund przed zakończeniem meczu przy stanie 31:35 czas wziął Paweł Kulczycki. Niestety w tym momencie błąd popełniła dobrze prowadząca do tego momentu całe zawody para sędziowska, która nie wznowiła gry z połowy przeciwnika. Ogromne pretensje nie pomogły, a w międzyczasie celną trójką popisał się Artur Kantorczyk. Szybki faul był już równo z końcowym gwizdkiem…

BOMBARDIER – UKKS Iskra Osieczna 33:38

Mecz z Osieczną był rozgrywany jako pierwsze z sobotnich spotkań. Zawody rozpoczęły się podobnie jak poprzednie spotkanie z Kościanem. Szczelna obrona oraz cierpliwa gra w ataku pozycyjnym pozwoliły wypracować nieznaczną przewagę. Dobry fragment gry rozgrywali m.in. Artur Kantorczyk, Adrian Piasek, Paweł Griese i Patryk Margol. Niestety w drugiej połowie kilka niewybaczalnych błędów w obronie pozwoliły odrodzić się zespołowi z Osiecznej. Grę w ataku próbował ciągnąć Joachim Stróżyński. Niestety w defensywie indywidualne błędy w kryciu sprawiły, że przeciwnik trafił kilka rzutów, w tym jedną bardzo ważną trójką. Na odrobienie kilkupunktowej straty zabrakło już czasu, stąd ostatecznie porażka w całym meczu.

SMS Stargard – BOMBARDIER 33:34

Czwarte spotkanie w turnieju decydowało, o które miejsce w niedzielny poranek zagrają oba zespoły. Przeciwnik podobnie jak nasz zespół w całym turnieju zmagał się z o rok starszymi zawodnikami. Oba zespoły znają się bardzo dobrze, a na co dzień rywalizują ze sobą w Lidze Zachodniopomorskiej Młodzików. Kilka tygodni temu szczecinianie ulegli nieznacznie w Stargardzie dwoma punktami. Można się było spodziewać, że to spotkanie będzie miało bardzo wyrównany przebieg – i tak było.
Od początku meczu oba zespoły miały spore trudności z grą w ataku. Na kilkanaście sekund przed przerwą BOMBARDIERZY przegrywali …13 do 11. Wtedy to akcję w ataku pozycyjnym rozgrywał nasz zespół i przy agresywnej obronie piłkę na półdystansie otrzymał Kajetan Wojciechowski. Rzut z kąta 45 stopni równo z końcową syreną okazał się celny! Tym samym morale zespołu zdecydowanie wzrosło.

W drugiej połowie mecz w dalszym ciągu miał wyrównany przebieg. W czwartej kwarcie serię kilku punktów pod rząd zanotował przeciwnik wychodząc na pięciopunktowe prowadzenie. Do boju posłano Jakubów Puka i Szubartowskiego co okazało się strzałem w dziesiątkę. Już w pierwszej akcji tej dwójki Szubartowski obsłużył podaniem Puka, który trafił za trzy. BOMBARDIER wrócił do gry i dalej walczył o zwycięstwo. Na 15 sekund przed końcem dwa rzuty wolne przy stanie 33:32 dla Stargardu mieli gospodarze. Oba rzuty okazały się niecelne i swoją akcję rozgrywali BOMBARDIERZY. Odpowiedzialność za wynik wziął na siebie Adrian Piasek. 5 sekund do końca, Piasek wchodzi pod kosz i… basket!!! Szybki czas trenera gospodarzy, a w naszym obozie stopowanie chwilowej euforii. Konkretne założenia na ostatnią akcję w obronie i gramy. Ostatnia akcja SMS-u nie przyniosła punktów i tym samym nasz zespół rozpoczął radość z pierwszego (a zarazem jedynego) zwycięstwa w turnieju.

BOMBARDIER -  MKS Września 46:64

W meczu o piąte miejsce z przedstawicielem województwa Wielkopolskiego nasz zespół do końca trzeciej kwarty prowadził wyrównany bój. W akcji była cała dziesiątka zawodników BOMBARDIERA. Pod koszem starał się walczyć z o głowę wyższymi przeciwnikami Stanisław Biernaczyk, Kajetan Wojciechowski oraz Oskar Lipka. Niestety przewaga przeciwnika była zauważalna. Na obwodzie dobre zawody rozgrywali Joachim Stróżyński i Adrian Piasek, lecz to nie wystarczyło do zwycięstwa. Mimo wszystko trenerzy BOMBARDIERA byli zadowoleni z postawy swojego zespołu za co pogratulowali swoim zawodnikom. Porażka z Wrześnią sprawiła, że w XX Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Prezydenta RP zostaliśmy sklasyfikowani na szóstym miejscu.

Z tego miejsca chcielibyśmy również serdecznie podziękować Pani Wojciechowskiej oraz Dariuszowi Kulczyckiemu za pomoc przy transporcie naszych zawodników do Stargardu.

15 grudnia w SP nr 56 przy ul. Malczewskiego zostanie rozegrany ostatni w tym roku mecz ligowy młodzików BOMBARDIERA. Derby Szczecina z UKS TRÓJKĄ KOSZ rozpoczną się o godz. 11:00. Wszystkich sympatyków naszych poczynań już teraz serdecznie zapraszamy na to spotkanie.